29 Οκτωβρίου 2012

ΕΛΑΤΑ - ΚΑΝΑΡΗΣ 0-2

Μια ακόμη εκτός έδρας νίκη για την ομάδα μας αυτή τη φορά κόντρα στην Ελάτα στο γήπεδο του Πυργίου. Ο αγώνας διεξήχθη κάτω από δύσκολες καιρικές συνθήκες καθώς στο γήπεδο έπνεαν ισχυροί άνεμοι που έκανε δύσκολο το έργο των ποδοσφαιριστών των δύο ομάδων να παίξουν καλό ποδόσφαιρο. Η ομάδα μας μπήκε στον αγωνιστικό χώρο με αλλαγή στη σύνθεσή της σε σχέση με τα προηγούμενα παιχνίδια καθώς έμεινε στον πάγκο ο επιθετικός μας Δ. Καπός και τη θέση του πήρε ο Λέσι. Οι παίχτες του Κλ. Κανετίδη έχοντας κόντρα τον αέρα στο πρώτο μέρος κατάφεραν να πραγματοποιήσουν την πρώτη ευκαιρία στο 9ο λεπτό με τον Θ. Πάλλα να πιάνει ωραίο σουτ έξω από τη μεγάλη περιοχή αλλά μπλόκαρε σταθερά ο Γ. Κούτσουρας. Στο 12ο λεπτό ύστερα από ωραία συνεργασία από τα αριστερά μεταξύ του Α. Σοβατζή και του Βαϊντερλή ο τελευταίος έπιασε το σουτ αλλά έδιωξε σε κόρνερ ο τερματοφύλακας της Ελάτας. Στο 23ο λεπτό μετά από ωραίο κατέβασμα της μπάλας του Ατσάλη μέσα στην περιοχή και πάσα του Λέσι στον Πάλλα έξω από την περιοχή η μπάλα κατέληξε στο δεξί γάμμα του Κούτσουρα και έγινε το 0-1. Στο 34 γίνεται μια μπαλιά του Πάλλα από τα αριστερά  στον Κάργατζη μέσα στην μικρή περιοχή αλλά ο τελευταίος δεν κατάφερε να τη σταματήσει και να σουτάρει από πλεονεκτική θέση. Στο 38 η Ελάτα απείλησε με τον Δ. Κούτσουρα να πραγματοποιεί ωραίο σουτ στη κλειστή γωνία του Μονιώδη αλλά μπλόκαρε με διπλή προσπάθεια ο τερματοφύλακάς μας. Στο επόμενο λεπτό οι παίχτες της ομάδας μας ζήτησαν ένα πέναλτι για μαρκάρισμα πάνω στον Ατσάλη το οποίο δεν δόθηκε από τον διαιτητή της αναμέτρησης. Ωστόσο στο 41ο λεπτό ο Κάργατζης έκανε ωραία σέντρα από αριστερά στην μικρή περιοχή με τον Ατσάλη να πλασάρει στην κίνηση και να κάνει δύο τα τέρματα της ομάδας μας.
Στην επανάληψη οι παίχτες του Κλ. Κανετίδη πραγματοποίησαν πολλά σουτ στην εστία του Γ. Κούτσουρα αλλά δεν κατάφεραν να σημειώσουν κάποιο τέρμα. Συγκεκριμένα στο 47 ο Βαϊντερλής έκανε ωραίο σουτ λίγο έξω από τη μεγάλη περιοχή αλλά πέρασε μόλις άουτ από το δεξί κάθετο δοκάρι. Στο 49 έγινε η φάση που χάλασε τον αγώνα με τον ποδοσφαιριστή της ομάδας μας  Θ. Πάλλα να αντικρίζει την κόκκινη κάρτα του διαιτητή για διαπληκτισμό με αντίπαλο παίχτη. Η Ελάτα προσπάθησε να μπει με αυτό τον τρόπο στο παιχνίδι αλλά δεν τα κατάφερε καθώς οι παίχτες μας έκλειναν καλά τους κενούς χώρους. Στο 56 μπαίνει στη θέση του Β. Ατσάλη ο Δ. Καπός  κερδίζοντας αρκετά φάουλ έξω από την περιοχή. Στο 60ο λεπτό ο Βαϊντερλής εκτελεί φάουλ έξω από την περιοχή αλλά η μπάλα πέρασε μόλις άουτ από το δεξί κάθετο δοκάρι. Στο 64 ο Χωρεψιμάς εκτελεί φάουλ αλλά καταλήγει και αυτό στο ίδιο σημείο με την προηγούμενη φάση. Στο 72 ο Γρίγος που είχε προωθηθεί από δεξιά, κάνει ωραίο σουτ αλλά κατέληξε κι αυτό μόλις άουτ. Στο 75 ο Ζεράι που είχε περάσει αλλαγή στη θέση του Βαϊντερλή εκτελεί ωραίο φάουλ το οποίο απέκρουσε ο Γ. Κούτσουρας κοντά στο γάμμα της εστίας του. Στο 80 ο Λ. Καϊμάκης μπήκε στον αγωνιστικό χώρο στη θέση του Κ. Κάργατζη. Στο 84 η ομάδα μας έβγαινε στην κόντρα με τέσσερις παίχτες έναντι δύο της Ελάτας αλλά η φάση κόπηκε μετά το σκληρό φάουλ του Συρίμη στον Χωρεψιμά με τον πρώτο να αποβάλλεται από το ματς. Η ομάδα μας στα τελευταία λεπτά απείλησε με σουτ του Σοβατζή, του Χωρεψιμά και του Καπό αλλά κατέληξαν άουτ.

Σύνθεση ομάδας: Μονιώδης, Ρέππας, Σοβατζής, Γρίγος, Σαμιώτης, Πάλλας, Βαϊντερλής, (Ζεράι)
Χωρεψιμάς,  Κάργατζης, (Καϊμάκης), Ατσάλης, (Καπός) ,Λέσι.

Στα αξιοσημείωτα:
* Οι έντονοι άνεμοι που έπνεαν στο γήπεδο.
* Οι πολλοί Νενητούσοι που βρέθηκαν στις εξέδρες του γηπέδου για ακόμα μία φορά σε εκτός έδρας αγώνα.
* Η τέταρτη εκτός έδρας νίκη σε ισάριθμα παιχνίδια στο πρωτάθλημα και η διατήρηση στην κορυφή της βαθμολογίας.