17 Δεκεμβρίου 2012

Όλο και πιο κοντά στον τίτλο....

ΑΤΡΟΜΗΤΟΣ - ΚΑΝΑΡΗΣ 0-1

Μεγάλη νίκη για την ομάδα μας που ισοβαθμεί με μισό πρωτάθλημα πέτυχε η ομάδα μας στο χθεσινό ντέρμπι με τον Ατρόμητο. Σε ένα γήπεδο που δυσκολεύονται όλοι οι αντίπαλοι και με μία ομάδα που είναι η πιο παραγωγική του πρωταθλήματος, οι παίχτες μας έδειξαν ότι ήθελαν να πάρουν ρεβάνς για τον αποκλεισμό από το κύπελλο και να ξεφύγει κι άλλο στη βαθμολογία. Τίποτα όμως δεν θύμιζε ότι ο ΚΑΝΑΡΗΣ μας έπαιζε εκτός έδρας καθώς σε κάθε γωνιά του γηπέδου υπήρχαν οι πιστοί οπαδοί μας και στυλοβάτες της ομάδας μας. Η Διοίκηση, το τεχνικό team με τον προπονητή μας Δ. Κάβουρα να έχει ετοιμάσει με τον καλύτερο δυνατό τρόπο τους παίχτες κυρίως ψυχολογικά έδιναν την εντύπωση ότι δύσκολα θα έφευγαν από το γήπεδο χωρίς ένα καλό αποτέλεσμα.
Το παιχνίδι ξεκίνησε με τις δύο ομάδες να παίζουν δυνατά και με μακρινές μπαλιές να ψάχνουν τους επιθετικούς. Τα δυνατά μαρκαρίσματα και οι δυνατές μονομαχίες σε συνδυασμό με τον κακό αγωνιστικό δεν επέτρεψαν να παρακολουθήσουμε ένα καλό παιχνίδι αλλά σίγουρα είχε πάθος και ένταση. Στο 20ό λεπτό η ομάδα μας άνοιξε το σκορ με τον πρώτο σκόρερ της φέτος Β. Ατσάλη να πιάνει την κεφαλιά από τη μικρή περιοχή από την εξαιρετική μπαλιά του Κ. Κάργατζη από τα αριστερά με το δεξί παρακαλώ και να γράφει το 0-1. Ένα γκολ που πανηγυρίστηκε έξαλλα μπροστά στον κόσμο μας και γέμισε με άγχος τον αντίπαλο.
Στην επανάληψη το παιχνίδι έγινε ακόμα πιο δυνατό και είχε πολλές διακοπές λόγω φάουλ, τραυματισμών αλλά και της ρίψης αντικειμένου από την εξέδρα με αποτέλεσμα να παραταθεί η αγωνία και να κρατηθούν 10 λεπτά καθυστερήσεων. Το παιχνίδι μεταφερόταν συνεχώς στην περιοχή της ομάδας με τα πολλά φάουλ που κέρδισε ο Ατρόμητος αλλά τα οποία εξουδετέρωσε η άμυνά μας. Στις καθυστερήσεις θα μπορούσε να έχει γίνει και το 0-2 με τον Ζεράι αλλά η κεφαλιά που έπιασε μέσα από την περιοχή απομακρύνθηκε πάνω στη γραμμή από αμυντικό.

Οι φάσεις όπως τις κατέγραψε το site του sportschios:
20΄ Σέντρα του Κάργατζη από αριστερά, πετάγεται στο ύψος της μικρής περιοχής ο Ατσάλης και με κεφαλιά ανοίγει το σκορ για τον Κανάρη (0-1)
42΄ Εκτέλεση κόρνερ του Κάργατζη από δεξιά, ο Σαμιώτης κάνει την κεφαλιά-ψαράκι στο δεύτερο δοκάρι, αλλά η μπάλα φεύγει λίγο άουτ
43΄ Ωραίο σουτ του Σούκα Σ. αρκετά μέτρα έξω από την περιοχή, δύσκολα διώχνει στην γωνιά του ο Μονιώδης
55΄ Διακόπτει τον αγώνα ο Επιτροπάκης για περίπου τρία λεπτά, για ρήψη αντικειμένου στην βοηθό Γεωργοπούλου
58΄ Ξεμαρκάρεται  ωραία ο Ατσάλης, αλλά το σουτ που δοκιμάζει από το ύψος της μεγάλης περιοχής φεύγει αρκετά ψηλά πάνω από το οριζόντιο
64΄ Τετ α τετ του Μουλάκη με τον Μονιώδη, τον νικάει με τα πόδια ο τερματοφύλακας του Κανάρη
90+5΄ Σέντρα-σουτ του Ναραγιάν από δεξιά, με δεύτερη προσπάθεια μαζεύει ο Μονιώδης
90+9΄ Κόρνερ του Γρίγου από δεξιά, στο δεύτερο δοκάρι παίρνει την κεφαλιά ο αφύλακτος Ζεράι, διώχνει με τα πόδια ο Σάλβια

ΑΤΡΟΜΗΤΟΣ: Σάλβια, Τομάζος, Κύλης, Γκιάλης (80΄ Ναραγιάν), Δασκάλου (58΄ Νύκτας), Γεωργούλης, Σούκας Σ., Καρανικόλας (84΄ Σέργης), Μουλάκης, Σούκας Π., Παπαγιάννης
ΚΑΝΑΡΗΣ: Μονιώδης, Σοβατζής, Γρίγος, Χρουσάκης, Σαμιώτης, Χωρεψιμάς, ΒαΪντερλής (90+1΄ Ζεράι), Πάλλας, Ατσάλης (90+4΄ Καπός), Κάργατζης (76΄ Βάβουζας), Λέσι

Φωτογραφίες Εδώ

Στα αξιοσημείωτα:
* Η μεγάλη προσέλευση των οπαδών μας που αψήφισαν το βροχερό καιρό και έδωσαν για άλλη μια φορά το βροντερό παρόν τους.
* Η παρουσία στην αποστολή της ομάδας του Δ. Καπού μετά από ένα μήνα απουσίας λόγω των στρατιωτικών του υποχρεώσεων.
* Παρά τη κρισιμότητα του αγώνα και του γοήτρου δεν είχαμε παρατράγουδα εντός και εκτός αγωνιστικού χώρου πράγμα που συνέβαλλαν όλοι σε αυτό. Η όποια αντιπαλότητα άλλωστε κρατεί μόνο για τα 90 λεπτά του αγώνα.

Εμείς να ευχηθούμε σε όλους Καλά Χριστούγεννα και Καλές Γιορτές με υγεία πάνω απ' όλα, να κοιτάξουμε να περάσουμε καλά όλοι αυτές τις άγιες μέρες και θα ανανεώσουμε το ραντεβού μας όταν ξεκινήσει πάλι το πρωτάθλημα!!!