26 Ιανουαρίου 2013

Καρδιοχτύπησε αλλά νίκησε με μεγάλη ανατροπή...

ΚΑΝΑΡΗΣ - ΠΥΡΓΟΣ 5 - 2

Παιχνίδι για γερά νεύρα το σημερινό απέναντι στον Πύργο όπου είχε την τύχη να προηγηθεί με δύο γκολ δώρο της άμυνας πριν καλά συμπληρωθεί το πρώτο τέταρτο του αγώνα. Οι παίχτες μας μπήκαν νωθρά στον αγώνα και έδωσαν ελπίδες στον αντίπαλο για ένα θετικό αποτέλεσμα όταν στο πρώτο λεπτό και μετά από ασυνεννοησία των αμυντικών μας οι φιλοξενούμενοι άνοιξαν το σκορ. Η ομάδα προσπάθησε να πιέσει τον αντίπαλο ο οποίος είχε κλειστεί στα καρέ του αλλά χωρίς αποτέλεσμα και σε μια ανύποπτη στημένη φάση έγινε το 2-0 με κεφαλιά του Βολάκη. Ο αγώνας συνεχίστηκε με πολλή ένταση από τα δυνατά μαρκαρίσματα και της ατιμωρησίας του διαιτητή με αποτέλεσμα τις διαμαρτυρίες της εξέδρας. Ωστόσο στο 38΄ ο Βαϊντερλής έβαλε την ομάδα στο παιχνίδι με το γκολ που πέτυχε αλλά αποβλήθηκε για χτύπημα στον αντίπαλο τερματοφύλακα. Αυτό όμως δεν είχε ανασταλτικό παράγοντα για τους παίχτες μας οι οποίοι έδειξαν μεγάλα ψυχικά αποθέματα και κατάφεραν να ισοφαρίσουν το παιχνίδι με τον Καπό πριν τη λήξη του ημιχρόνου. Στο δεύτερο μέρος οι παίχτες μας συνέχισαν με το ίδιο πάθος και στο 46΄ ο Ατσάλης βάζει την ομάδα μας μπροστά στο σκορ μετά από ασίστ του Καπού. Στο 57΄ ο Καπός δείχνει την κλάση του και την εκρηκτικότητά του και δίνει πάλι στον Ατσάλη ο οποίος γράφει το 4-2. Οι παίχτες μας δεν επαναπαύτηκαν και συνέχισαν την πίεση και για άλλα γκολ δείχνοντας τη δυναμικότητά τους ακόμα και με 10 παίχτες για 40 περίπου λεπτά. Η πίεση έφερε μια αποβολή για χέρι αντιπάλου ο οποίος αντίκρισε τη δεύτερη κίτρινη κάρτα του διαιτητή και ένα ακόμα γκολ με τον Ρέππα που είχε περάσει στο παιχνίδι αλλαγή να γράφει το τελικό 5-2 στο 90.

Κανάρης: Μονιώδης, Κουφούδης ( 70΄ Σοβατζής), Γρίγος, Σαμιώτης, Χρουσάκης, Χωρψιμάς, Λέσι, Βαϊντερλής, Βάβουζας (66΄ Κάργατζης), Καπός (83΄ Ρέππας), Ατσάλης.

Πύργος: Σεράφης, Ρεζνίκος, (Λατίνας), Κοντογιώργης (Μπατάς), Θωμάς, Γεωργαλάς, Στάμαργας (Λεοντής), Δάνδουλας, Μπενέτος, Ζερβούδης, Κωπατής.
Οι φάσεις όπως τις κατέγραψε το site του sportschios:
1' Λάθος της άμυνας του Κανάρη, ο Κωττατής κερδίζει την μπάλα και μόνος του με τον Μονιώδη ανοίγει το σκορ για τους φιλοξενούμενους
8' Εκτέλεση φάουλ από τον Γρίγο στο δεύτερο δοκάρι για τον Ατσάλη, ο οποίος αστοχεί
13' Ο Θωμάς εκτελεί φάουλ από το κέντρο, ο Βολάκης πιάνει την κεφαλιά και κάνει το 0-2 για τον Πύργο
14' Σέντρα του Κουφούδη για τον Ατσάλη που με κεφαλιά αναγκάζει τον Σεράφη να διώξει εντυπωσιακά σε κόρνερ
25' Μετά από αναμπουμπούλα στην άμυνα του Πύργου, ο Βάβουζας στέλνει την μπάλα πάνω στον Σεράφη
38' Σέντρα του Γρίγου από τα αριστερά για τον Βαϊντερλή που κατεβάζει και μειώνει σε 1-2. Στη συνέχεια ο Ζερβούδης διώχνει μακριά την μπάλα και ο Βαϊντερλής δέχεται κόκκινη κάρτα για χαστούκι στον αμυντικό του Πύργου
45' Ο Βολάκης διώχνει την μπάλα πάνω σε συμπαίκτη του, με τον Καπό να επωφελείται και να ισοφαρίζει σε 2-2
45+' Βολέ του Μονιώδη λίγο έλειψε να ξεγελάσει τον Σεράφη που έδιωξε τελευταία στιγμή σε κόρνερ
46' Ο Καπός ξεφεύγει από τον Στάμαργα και βγάζει παράλληλη μπαλιά στον Ατσάλη, ο οποίος δίνει προβάδισμα στον Κανάρη. Ο Στάμαργας διαμαρτυρήθηκε στον επόπτη γιατί σήκωσε το σημαιάκι για φάουλ, αλλά ο Τσούχλης είχε δώσει πλεοντέκτημα στον Καπό
57' Ο Καπός περνάει την μπάλα κάτω από τα πόδια του Στάμαργα και βγάζει και πάλι παράλληλη μπαλιά στον Ατσάλη που δίνει προβάδισμα δύο γκολ στον Κανάρη
76' Δεύτερη κίτρινη στον Ζερβούδη που αποβάλεται
87' Σουτ του Ατσάλη από πλάγια θέση πέρασε λίγο έξω
90+' Ο Ατσάλης κόβει την μπάλα για τον Ρέππα που σουτάρει, η μπάλα χτυπάει σε πόδια αμυντικού του Πύργου και καταλήγει στα δίχτυα

Οι φωτογραφίες του αγώνα εδώ
Στα αξιοσημείωτα:
* Η μεγάλη ανατροπή του σκορ και με αριθμητικό μειονέκτημα δείγμα της δυναμικότητας της ομάδας.
* Με το γκολ που σημείωσε ο Ρέππας έγινε ο 14ος παίχτης που σκοράρει στο πρωτάθλημα για την ομάδα μας.