19 Οκτωβρίου 2014

Ντέρμπι μόνο στα χαρτιά...

Με χαρακτηριστική άνεση όπως άλλωστε μαρτυρεί και το τελικό 5-1 η καλοκουρδισμένη ομάδα του Χ. Τσατσαρώνη ξεπέρασε και  το εμπόδιο του Ομήρου!  Ένα ματς που ξεκίνησε όπως περιμέναμε για ένα ντέρμπι με τα πρώτα λεπτά αναγνωριστικού παιχνιδιού  χωρίς φάσεις στο πρώτο εικοσάλεπτο και με τον Όμηρο να προσέχει περισσότερο την άμυνα του . Η πρώτη κλασική ευκαιρία ήρθε στο 30΄ όταν ο Ατσάλης αστόχησε με κεφαλιά εξ επαφής ! Από αυτό το λεπτό και μετά το παιχνίδι ανήκει ολοκληρωτικά στον Κανάρη , στο 37΄ ο Ατσάλης  κατάφερε  σκοράρει μετά από κόρνερ του Κωστάλα. Το 1-0 ήταν και το σκορ του ημιχρόνου. Στο  δεύτερο ημίχρονο ο Κανάρης μπήκε δυνατά και σκόραρε στο 57΄και στο 58΄ με τον Βαϊντερλή και τον Κωστάλα αντίστοιχα , το 4 - 0 σημείωσε ο Ζεράι . Το 4-1  για τον Όμηρο     ήρθε στο 75΄με αυτογκόλ του Χρουσάκη . Ο Μονίαρος στις καθυστερήσεις σημείωσε το  5-1   με καταπληκτικό σουτ. Σοβαρή για άλλο ένα παιχνίδι η ομάδα μας είχε τον έλεγχο του παιχνιδιού σε όλη την διάρκεια του αγώνα παίζοντας κατά διαστήματα πολύ καλό ποδόσφαιρο. Κλείνοντας να πούμε ότι αξίζουν συγχαρητήρια στους ποδοσφαιριστές και των δύο ομάδων για την συμπεριφόρα τους  γιατί παρόλο που το παιχνίδι ΚΑΝΑΡΗ-ΟΜΗΡΟΥ είναι παραδοσιακά ένα τοπικό ντέρμπι με δύναμη και πάθος    δεν υπάρχει ούτε ένα αντιαθλητικό μαρκάρισμα ούτε μία προστριβή μεταξύ των παιχτών   σε όλη την διάρκεια του παιχνιδιού !

* Περαστικά στον ποδοσφαιριστή της ομάδας μας Ν Γρίγο που βρίσκεται στο Νοσοκομείο με διάσειση.