4 Μαρτίου 2013

Επέστρεψε στις νίκες

ΚΑΝΑΡΗΣ - ΚΑΛΑΜΩΤΗ 3 - 1

Ένα ωραίο παιχνίδι παρακολούθησαν χθες όσοι βρέθηκαν στο γήπεδο των Νενήτων. Το παιχνίδι θύμιζε αρκετά αυτό του πρώτου γύρου με τις δύο ομάδες να έχουν από ένα καλό ημίχρονο. Η ομάδα μας ξεκίνησε ιδανικά τον αγώνα αφού κατάφερε να προηγηθεί με τον Β. Ατσάλη στο 14΄ για να έρθει πέντε λεπτά αργότερα ο Στ. Βαϊντερλής να διπλασιάσει τα τέρματα της ομάδας μας. Το τρίτο γκολ προήλθε από άστοχη εκτέλεση πέναλτι του Β. Ατσάλη το οποίο είχε κερδίσει ο ίδιος, αλλά ο Σαμιώτης πήρε το ριμπάουντ και πλάσαρε για να κάνει το 3-0. Στη φάση του πέναλτι είχαμε και αποβολή του παίχτη της Καλαμωτής με δεύτερη κίτρινη κάρτα.
Στην επανάληψη η ομάδα μας μπήκε με ένα εντελώς διαφορετικό πρόσωπο και έδωσε την ευκαιρία στους αντιπάλους της να ανέβουν και να απειλήσουν σε αρκετές περιπτώσεις, έχοντας όμως απέναντι τους τον κορυφαίο της αναμέτρησης Ξ. Μονιώδη ο οποίος ενήργησε αποτελεσματικά σε όλες τις περιπτώσεις. Το παιχνίδι είχε γίνει αρκετά δυνατό με πολλά μαρκαρίσματα και κίτρινες κάρτες. Αυτό είχε σαν αποτέλεσμα την αποβολή του Λέσι με δεύτερη κίτρινη κάρτα φέρνοντας τις δύο ομάδες στα ίσια. Η ομάδα της Καλαμωτής κατάφερε να μειώσει στο σκορ με τον καλύτερο παίκτη της  Γκιάλη ο οποίος μπήκε στην περιοχή περνώντας όποιον βρέθηκε μπροστά του και πλάσαρε ιδανικά για το 3-1. Τα τελευταία λεπτά κύλισαν με αρκετή ένταση και δυνατά μαρκαρίσματα με αποτέλεσμα τη δεύτερη αποβολή για την ομάδα της Καλαμωτής ενώ πίεζε και για άλλο γκολ κυρίως με στημένες φάσεις. Εμείς θα μπορούσαμε να έχουμε τελειώσει το παιχνίδι σε δύο τρεις άλλες κλασικές φάσεις ωστόσο αυτό που κρατάμε είναι η εμφάνιση του πρώτου μέρους και οι τρεις βαθμοί που είναι και στην παρούσα φάση το ζητούμενο με 4 αγωνιστικές για το φινάλε.

Οι φάσεις όπως τις κατέγραψε το sportschios:
2' Εκτέλεση φάουλ από τον Κάργαζη, ο Ατσάλης με κεφαλιά στέλνει την μπάλα στο οριζόντιο δοκάρι και άουτ

5' ΄Σεντρα του Βαϊντερλή από τα αριστερά, ο Ορφανούδης διώχνει λανθασμένα, ο Κάργατζης πιάνει το σουτ αλλά ο Γεωργίου διώχνει πάνω στην γραμμή
14' Σουτ του Σαμιώτη περνάει άουτ, αλλά ο Κάτσαρης δείχνει κόρνερ. Την εκτέλεση αναλαμβάνει ο Κάργατζης, με τον τερματοφύλακα της Καλαμωτής να κάνει άστοχη έξοδο και ο Ατσάλης από κοντά κάνει το 1-0
18' Ο Ατσάλης βγαίνει τετ α τετ με τον Ορφανούδη που αποκρούει, αλλά ο Βαϊντερλής στην επαναφορά στέλνει την μπάλα στα δίχτυα
30' Σουτ από πλάγια θέση του Καϊμάκη περνάει άουτ
36' Ο Γεωργίου ανατρέπει τον Ατσάλη που κερδίζει το πέναλτι και αναλαμβάνει την εκτέλεσή του αλλά στέλνει την μπάλα πάνω στον Ορφανούδη, όμως ο Σαμιώτης παίρνει το ριμπάουντ και πετυχαίνει το 3ο γκολ του Κανάρη. Ο Γεωργίου δέχτηκε 2η κίτρινη για το μαρκάρισμα και αποβλήθηκε
39' Εκτέλεση φάουλ του Αναγνωστάκη, ο Μονιώδης μπλόκαρε σταθερά
41' Ο Γκιάλης βγαίνει τετ α τετ με τον Μονιώδη που διώχνει σε κόρνερ
44' Εκτέλεση κόρνερ από τον Βαϊντερλή, ο Χωρεψιμάς μόνος του στέλνει με κεφαλιά την μπάλα άουτ
45' Ο Γκιάλης δίνει στον Μπαστιάνο που από το ύψος του πέναλτι σουτάρει, ο Μονιώδης αποκρούει και στην επαναφορά ο Γκιάλης αστοχεί
48' Εκτέλεση κόρνερ του Γκιάλη στο δεύτερο δοκάρι για τον Κανάριο, ο οποίος με κεφαλιά αστοχεί
51' Ο Ατσάλης θέλησε να "κρεμάσει" τον Ορφανούδη αλλά αστόχησε
56' Ο Γαλάτουλας εκτελεί φάουλ από μακριά και ο Μονιώδης με τη βοήθεια και του δοκαριού στέλνει την μπάλα κόρνερ
57' Εκτέλεση φάουλ του Αναγνωστάκη και πάλι ο Μονιώδης διώχνει σε κόρνερ
60' Ο Γκιάλης από το ύψος του πέναλτι αστοχεί
62' Λάθος του Χρουσάκη με την μπάλα να στρώνεται στον Μάμμα που σουτάρει, αλλά ο Μονιώδης αποκρούει σε κόρνερ
65' Σέντρα από τα αριστερά του Κάργατζη, ο Ατσάλης με κεφαλιά στέλνει την μπάλα λίγο άουτ
69' Ο Λέσι δέχεται δεύτερη κίτρινη για μαρκάρισμα και αποβάλλεται
72' Η Καλαμωτή βγαίνει στην κόντρα με τον Γκιάλη να περνάει τον Σαμιώτη και να πλασάρει εύστοχα μειώνοντας σε 3-1
87' Σουτ του Γαλάτουλα έξω από την μεγάλη περιοχή διώχνει σε κόρνερ ο Μονιώδης
88' Ο Γκοτζάι δέχεται δεύτερη κίτρινη και αποβάλλεται

Κανάρης: Μονιώδης, Σοβατζής (46' Ρέππας), Γρίγος, Σαμιώτης, Χρουσάκης, Βαϊντερλής, Κάργατζης, Χωρεψιμάς, Ατσάλης, Λέσι, Καϊμάκης (61' Καπός)
Καλαμωτή: Ορφανούδης, Τομάζος, Τόντρι (57' Μάμμας), Γαλάτουλας, Γκιάλης, Γκοτζάι, Μπαστιάνος, Γεωργίου, Κουκούρης (70' Παντελής), Κανάριος, Αναστασάκης (30' Αναγνωστάκης)